Author Archives: zbor Bežanijske kose

PREMEŠTANJE LINIJE 75

vratite nam 75

Krajem prošle godine izvršena je bitna izmena trase autobuske linije 75, prebacivanjem trase iz ulica Pariske Komune i Bulevara Mihajla Pupina, u Bulevar Zorana Đinđića.

Stanovnici Bežanijske kose su na ovu izmenu vrlo burno reagovali jer izmeštanje ove autobuske linije u mnogim segmentima utiče na dosadašnje putovanje autobosom naših sugrađana

Nakon razmene mišljenja, formirana je radna grupa kojoj su se priključili građani raspoloženi da se bore da nam se autobus 75 vrati na staru trasu.

ŠTA JE PROBLEM SA NOVOM TRASOM LINIJE 75

Grupa je utvrdila da je prethodna trasa autobuske linije 75 stanovnike Bežanijske kose vodila do:

  • Osnovnih škola: OŠ Ivan Gundulić, OŠ Marko Orešković, OŠ Nadežda Petrović, specijalna OŠ Novi Beograd, 
  • Deciji vrtić ,,Petlić” i vrtić „Naša radost“
  • Srednjih škola: IX gimnazija ,,Mihailo Petrović Alas”, X gimnazija ,,Mihailo Pupin”, Srednja grafičko-medijska škola, Srednja turistička škola, Srednja muzička škola ,,Stanislav Binički”
  • Visokih škola: Univerzitet Braća Karić, pravni fakultet UNION, Megatrend fakultet za poslovne studije i Fakultet za menadžment u sportu
  • Instituta za majku i dete,
  • Opštine Novi Beograd, kao jedna od najvećih administrativnih i presedačkih tačaka u gradu,
  • hale sportova Ranko Žeravica
  • kao i većih tržnih centara, pijace kod Starog Merkatora itd…

Mnogi srednjoškolci, studenti, ali i neki učenici pomenutih osnovnih škola izmenom trase linije 75 izgubili su direktan prevoz do obrazovne ustanove koju pohađaju.

Veza sa opštinom Novi Beograd gde je centar ostalih autobuskih linija sada je prelomljena na dva prevoza.

Naselje Bežanijska kosa predstavlja jedno od većih i demografski aktivnih stambenih područja Novog Beograda, sa procenjenim brojem stanovnika od preko 25.000.

Autobuska linija 75 ostvaruje oko 18.000–22.000 putovanja radnim danom, u špicu dostiže visok nivo opterećenja, karakterističan za linije koje povezuju stambene zone sa centralnim, obrazovnim, zdravstvenim i administrativnim sadržajima grada. Takođe, predstavlja tradicionalnu gradsku liniju, koja u obliku pre poslednje izmene trase funkcioniše kontinuirano od 2004. godine.

Tokom više od dve decenije, trasa linije 75 bila je stabilna i prepoznatljiva korisnicima, uz jasno formirane navike putovanja i ustaljene tokove putnika, naročito u zoni ulice Pariske komune i Bulevara Mihajla Pupina.

U saobraćajno‑planskoj praksi, trase tradicionalnih linija koje ostvaruju popunjenost iznad proseka i imaju stabilnu potražnju ne menjaju se bez izuzetno jakih i opravdanih razloga, jer takve izmene direktno narušavaju funkcionalnost sistema javnog prevoza i negativno utiču na veliki broj korisnika.

ŠTA SMO PREDUZELI ZA VRAĆANJE LINIJE 75 NA STARU TRASU

Prvi korak je bilo formiranje peticije u kojoj su navedeni svi razlozi protiv promene trase linije 75. Ovu peticiju je potpisalo 1584 građana.

Kada smo videli da imamo podršku većeg broja građana, rezultate peticije smo uputili Gradskom sekretarijatu za javni prevoz i JKP Za upravljanje javnim prevozom Beograda.

Dobili smo odgovor samo od JKP Za upravljanje javnim prevozom Beograda

U tom odgovoru rečeno je da se autobuska linija 75 neće vraćati na staru trasu (Bulevarom Mihajla Pupina). Kao glavni razlog navodi se da nova trasa Bulevarom Zorana Đinđića opslužuje znatno veći broj građana i pruža pravedniju raspodelu javnog prevoza na Novom Beogradu.

JKP za upravljanje javnim prevozom Beograda smatra sledeće:

Ruta je minimalno promenjena

Ukupna dužina linije povećana je za samo 50 metara i dodato je jedno stajalište. Iako na novoj trasi nema žute trake i postoje dva semafora više, saobraćajno opterećenje celog bulevara je manje.

Nova ruta povezuje 20.000 stanovnika sa centrom.

Za razliku od bulevara koji prolaze kroz parkove (Mihajla Pupina i Nikole Tesle), Bulevar Zorana Đinđića prolazi kroz gusto naseljenu stambenu zonu. Ovi građani su do sada na raspolaganju imali samo liniju 68 sa manje od 40 polazaka dnevno, a sada po prvi put imaju direktnu i čestu vezu sa centrom preko Brankovog mosta.

Pešačka udaljenost je u granicama standarda.

Trasa je izmeštena u prvi paralelni bulevar na udaljenost od 350 do 440 metara. Iako je prevoz sada nešto dalji učenicima pojedinih škola (Deveta gimnazija, OŠ „Marko Orešković”) i posetiocima Starog Merkatora, nadležni tvrde da je to i dalje u okviru stručnog standarda pešačenja do 500 metara. Sa druge strane, prevoz je sada bliži korisnicima Novog Merkatora, Arene i drugih ustanova.

Ono što nisu uzeli u obzir jeste da su oduzeli jednima, da bi dali drugima

NISMO PRIHVATILI ODGOVOR KAO KONAČAN

Poslali smo naš odgovor, primedbe i ponovili zahtev za vraćanje autobuske linije 75.

U našem zahtevu i odgovoru na dopis JKP Za upravljanje javnim prevozom Beograda, naveli smo sledeće činjenice i primedbe:

1. Nadležni gradski organ, izvršio je bitnu izmenu na većem delu trase linije 75, bez prethodnih istraživanja (studije i ankete korisnika linije) i bez prethodnih obaveštavanja o namerama..
Ovakav neprimeren i do sada nigde viđen postupak, jedinstven je i zbog činjenice da se radi o TRADICIONALNOJ AUTBUSKOJ LINIJI, koja je puštena 2004. godine, a pre toga radi na sličnoj trasi još od formiranja naselja1988.godine. Trase ovakvih TRADICIONALNIH  linija se ne menjaju, pogotovo što se radi o jednom od najvećih naselja u Beogradu.

Nismo dobili odgovor šta je korišćeno u donošenju ovakve neprihvatljive promene trase linije (istraživanje, anketa zadovoljstva putnika..)

2. Izmenom trase linije 75, stanovnici naselja Bežanijska kosa odbačeni su više stotina metara u paralelni Bulevar Zorana Đinđića i na taj način nemaju direktnu vezu sa značajnim sadržajima duž ulice Pariske Komune i Bulevara Mihajla Pupina.

Jedna od najvećih gradskih presedačkih tačaka i ciljeva putovanja je Opština Novi Beograd, zatim ustanove za osnovno i srednje školsko obrazovanje, obdaništa, Sportski centar „Ranko Žeravica“, Stari Merkator i pijaca, Dom zdravlja Novi Beograd, Institut za majku i dete i još mnogo drugih. Izmena trase je posebno neprihvatljiva za starije osobe i roditelje sa malom decom.


3. Naveden razlog da je izmenjena trasa naše linije urađena u cilju poboljšanja javnog prevoza za poslovno stambene blokove oko Bulevara Zorana Đinđića i da ovi blokovi imaju samo jednu direktnu vezu sa centrom grada -„isključivo linijom 68“, nije tačna, zato što postoje i brojne linije koje presecanjem navedenog Bulevara, idu u centar grada, a to su linije: 71, 67, EKO 1, 95 i 9A .  
Stanovnici ovih blokova koriste i brojne linije u Bulevaru Mihajla Pupina, kao i liniju 74 koja ih brzo i direktno vodi u najuži centar grada – „Krug dvojke“.

3. Promenom trase linije 75, vreme putovanja i za putnike kojima je cilj putovanja terminus na Zelenom vencu, znatno je povećano, zbog brojnih semaforizovanih ukrštanja u Bulevaru Zorana Đinđića i činjenice da ne postoji žuta traka. Ima brojnih zapažanja putnika o povećanom vremenu putovanja i komentara samih vozača, koji često ne mogu da ostvare planirani broj polazaka.

Utvrđivanje ovakvih činjenica je posao nadležnih gradskih službi, što u odgovoru na naše zahteve, nije prihvaćeno.


4. Usaglašavanje ponude kapaciteta javnog prevoza sa potražnjom i ciljevima putovanja putnika, nikako ne može da se radi na štetu ogromnog broja stanovnika naselja Bežanijska kosa, a u korist druge grupe korisnika, koji po našem mišljenju imaju sasvim dobru pokrivenost njihovih blokova, brojnim linijama duž tri bulevara, uz druge linije koje seku Bulevar Zorana Đinđića, kako je i navedeno.

Svakako je posao gradskih organa i službi, da utvrde realno stanje na osnovu uobičajenih saobraćajnih metoda i studija, da pre ovakvih,  štetnih po korisnike, odluka, urade i anketu zadovoljstva putnika i utvrde ciljeve putovanja za korisnike.    

Stanovnici naselja Bežanijska kosa su odlično organizovani, razmenjuju mišljenja i bore se zajednički oko rešavanja svih problema koji utiču na kvalitet života, kako stanara, tako i celoga naselja.
Stanovnici naselja i građani ovoga velegrada, žele da se pitaju oko svih važnih pitanja koji utiču na njihove svakodnevne aktivnosti i život.

Jedna od osnovnih svakodnevnih aktivnosti jeste i transport pitnika, a interes svih je povećanje atraktivnosti putovanja javnim prevozom, a ne korišćenje automobila.

Ni posle našeg ponovljenog zahteva i odgovora na dopis JKP Za upravljanje javnim prevozom Beograda, nismo dobili odgovore na naša pitanja, niti su za nas prihvatljiva minimalna predložena rešenja za izmene režima rada semafora i povećanje prosečne brzine putovanja na novoj, izmenjenoj trasi linije 75.

ZAKLJUČAK

Zaključak je da  stanovništvo naselja Bežanijska kosa traži vraćanje autobuske linije 75 na staru trasu, da se stanovništvo jasno izjasnilo, da smo  u periodu korišćenja linije na novoj trasi krajnje nezadovoljni, odbačeni od glavnih ciljeva putovanja, da je povećano vreme putovanja, da su razlozi koji su navedeni u odgovoru na naše zahteve dati bez naučnih i standardnih metoda za ovu oblast i da je ceo postupak promene trase linije 75 neprimeren i neprihvatljiv.

ČETVRTI HUMANITARNI TURNIR BEŽANIJSKE KOSE

Po četvrti put organizujemo humanitarni turnir na Bežanijskoj kosi. Prethodni turniri su nam potvrdili da je druženje uz sport najbolji način da se okupe ljudi velikog srca i prikupe sredstva koja nekome znače šansu za život.

Turnir se održava u nedelju, 5. aprila 2026. godine od 10h na terenima u Norveškoj ulici. Sav novac koji prikupimo tog dana namenjen je za lečenje Jelene Mišić.

O Jeleni Mišić

Jeleni Mišić (14) iz Beograda ustanovljen je zloćudni tumor na mozgu, difuzni visokogradusni gliom pedijatrijskog tipa. Adekvatnu terapiju može da dobije samo u inostranstvu za šta je neophodno prikupiti 76.700.000 dinara, a do sada je prikupila samo oko 40 miliona dinara.

Jelena je divna devojčica koja je pre ove dijagnoze živela običnim životom tinejdžerke, trenirala odbojku i smejala se sa svojim vršnjacima.

Da bi Jelena što pre otišla na lečenje u inostranstvo neophodna je pomoć u vidu donacija od strane svih ljudi dobre volje koji su u mogućnosti da pomognu.

Sredstva su potrebna za nastavak lečenja u inostranstvu, specijalističke preglede, laboratorijske analize, terapije, putne troškove i troškove smeštaja u toku lečenja.

Program

Da bismo pomogli Jeleni, organizujemo takmičenje u sledećim disciplinama (može doći do promena disciplina, u zavisnosti od broja prijavljenih takmičara):

Basket 3×3, fudbal 4+1, odbojka, šutiranje trojki, šah, pikado, povlačenje kanapa, limbo dance, muzičke stolice, karaoke, trka u dzakovima, trka u dvoje sa vezanim nogama, nošenje jaja u kašici, Staza prepreka itd.

  1. Basket 3×3 (osnovci, srednjoškolci, seniori) – 4 osobe u ekipi, 3 igrača + 1 izmena. 10 minuta traje jedna utakmica sa produžetkom od 5 minuta ukoliko bude nerešen rezultat. Igra se na eliminacije.
  2. Fudbal 4+1 (osnovci, srednjoškolci, seniori)(4 igrača i golman). Poželjne su izmene. Vreme trajanja utakmice 2×10 minuta. Igra se na eliminacije.
  3. Odbojka 6 na 6 – seniori (minimum 2 devojke u ekipi). Igra se na eliminacije.
  4. Šutiranje trojki (u zavisnosti od broja lopti, imacemo 3×5 bacanja ili 5×5 bacanja)
  5. Šah
  6. Povlačenje kanapa – 4 takmičara u ekipi.
  7. Pikado- grupna faza takmičenja (4 igrača u grupi, najbolja 2 prolaze dalje) + eliminacija.
  8. Limbo dance
  9. Muzičke stolice
  10.  Karaoke
  11. Trka u džakovima
  12. Trka u dvoje sa vezanim nogama
  13.  Nošenje jaja u kašici
  14. Staza prepreka (osnovci)

Pored navedenih disciplina, posetioci ce moći da uživaju i u umetničkom kutku gde vas očekuju portreti/karikature, crtanje lica kao i razne radionice za najmlađe

Minimalna kotizacija po učesniku po disciplini za seniore je 500 dinara, za osnovce i srednjoškolce je 300 dinara. Za sve mlađe učesnike kotizacija je 100 dinara. Učešce na STAZI PREPREKA poligonu je 500 dinara za sve učesnike.

Za sve informacije javiti se na broj telefona sms-om ili whats up-om: +381 631511601 Registracija timova za bilo koju disciplinu je moguća preko forme: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSePFQEXYNIeJzzY8ahcga-f41-b-6l1P1Jp0jFg-aiouD1A5A/viewform?usp=publish-editor ili na kontak telefon za informacije, kao i na dan samog turnira.

Ukoliko nemate ekipu ili niste sportski tip, svakako nam se možete pridružiti na Bežanijskoj kosi u nedelju (5. aprila) i svoj materijalni doprinos dati u kutiju koja će biti postavljena na turniru. Takođe, zahvaljujući našim vrednim volonterima, bićete u prilici da probate ceđene sokove po ceni od 150 dinara, dok je po uzoru na humanitarne manifestacije cena za palačinke, kiflice, mini krofnice i kokice prema mogućnosti posetilaca.

Ukoliko niste u mogućnosti da nam se pridružite, možete pomoći novčanom uplatom na dinarski račun:160-6000002376009-67

NE BACAJ STAKLO, SKUPLJAJ ZA JELENU

Nedavno smo imali akciju koja se zvala NE BACAJ STAKLO, SKUPLJAJ ZA DUŠANA u kojoj smo sav novac od reciklaže stakla uplatili na račun fondacije Jedro za lečenje dečaka Dušana. U toj akciji je prikupljeno neverovatnih 19 tona staklene ambalaže! Podstaknuti tim uspehom, a i na poziv mnogih sugrađana, ponavljamo akciju.

Akcija se sada zove NE BACAJ STAKLO, SKUPLJAJ ZA JELENU i sav prikupljen novac ćemo uplatiti za lečenje devojčice Jelene Mišić. Da biste pomogli Jeleni, potrebno je da tegle, flaše, čaše, sa poklopcima ili bez, donesete na adresu Partizanske avijacije 24, (Bežanijska kosa), u dvorištu prodavnice igračaka Yas toys se nalazi reciklažni kontejner i samo ubacite staklo u njega.

Nemojte donositi prozorsko staklo ili ogledala, zbog različite prerade, ova stakla ne ulaze u ovu reciklažu.

Jeleni Mišić (14) iz Beograda ustanovljen je zloćudni tumor na mozgu, difuzni visokogradusni gliom pedijatrijskog tipa. Adekvatnu terapiju može da dobije samo u inostranstvu za šta je neophodno prikupiti 76.700.000 dinara, a do sada je prikupila samo oko 40 miliona dinara.

Jelena je divna devojčica koja je pre ove dijagnoze živela običnim životom tinejdžerke, trenirala odbojku i smejala se sa svojim vršnjacima.

Akcija traje od 03. do 17. marta 2026. godine. Staklo možete doneti u bilo koje vreme. Ako vam Bežanijska kosa nije blizu, obratite se svom lokalnom zboru, dosta njih organizuje prikupljanje i prevoz do Bežanijske kose.

Jeleni možete pomoći i porukom 1894 na 3030 ili uplatom na račun broj 160-6000002376009-67

POMOZIMO JELENI!

AKCIJA „HRANA SA SELA ZA BEŽANIJSKU KOSU“

Nedavno smo pokrenuli akciju „Hrana sa sela za Bežanijsku kosu“ kojom želimo da pomognemo malim proizvođačima hrane da brže i lakše dođu do kupaca.

Pozvali smo zainteresovane komšije da uđu u novoformiranu grupu na Viberu „Hrana sa sela“ gde smo planirali da objavljujemo dolazak proizvođača u naše naselje.

Zatim smo podigli veb sajt Hrana sa sela gde smo planirali da svaki proizvođač ima svoju stranicu na kojoj kupci mogu da ostavljaju recenzije.

Prvi prodavci su ubrzo počeli da se javljaju i projekat je počeo da živi.

Do danas su bile već 3 prodajne posete i svi učesnici su veoma zadovoljni realizacijom.

Ako niste do sada ušli u Viber grupu Hrana sa sela, možete to uraditi putem ovog linka

Evo nekoliko prednosti kupovine direktno od proizvođača

  • Bez marži posrednika koji uzimaju 40-50% cene.
    U današnjem brzom svetu, gde supermarketi dominiraju prodajom, sve više ljudi se okreće direktnoj kupovini hrane od poljoprivrednih proizvođača. Bilo da se radi o farmama ili korpama povrća, voća i svih potreba za ishranu domaćinstva od malih poljoprivrednih proizvođača, ovaj pristup nudi brojne prednosti – od boljeg ukusa do podrške lokalnoj ekonomiji. Evo zašto bi trebalo razmotriti ovu opciju.
  • Svežina i superioran ukus: hrana direktno od proizvođača stiže na vaš sto brže i svežija nego iz supermarketa. Povrće i voće se beru dan ranije ili čak isti dan, bez dugih transporta su i skladištenja kojim gube hranljive materije. Studije pokazuju da organski sastojci zadržavaju do 40% više vitamina C i antioksidanata u poređenju sa industrijski uzgojenim. Na primer, domaći paradajz sa farme ili malog domaćinstva ima intenzivniji ukus jer nije hibrid dizajniran za transport, već za aromu. Rezultat – obroci koji su ukusniji i zdraviji.
  • Podrška lokalnoj ekonomiji i zajednici. Kupovinom direktno od poljoprivrednika, novac ostaje u lokalnoj zajednici umesto da ide multinacionalnim lancima. U Srbiji, gde poljoprivreda zapošljava hiljade porodica, ovo jača ruralna područja i sprečava nestanak malih farmi i proizvođača. Prema podacima, takve kupovine mogu povećati prihode proizvođača za 30-50%. Osim toga, gradiš i lične veze sa farmerima, što podstiče poverenje i transparentnost – znaš tačno odakle dolazi tvoja hrana.
  • Niži uticaj na okolinu: dugi lanci snabdevanja znače više kamiona, aviona i plastike. Direktna kupovina smanjuje emisije CO2 za čak 90%, prema istraživanjima iz Evrope. Manje otpada, manje pakovanja i kraći transport čine ovaj model ekološki održivijim. U Srbiji, gde su farme, proizvođači blizu gradova kao recimo Beograda ili Novog Sada, ovo je posebno praktično – nema potrebe za transportom, dovoženjem izdaleka.
  • Bolja cena i količina za iste pare: bez posrednika, cene su često niže ili jednake, a kvalitet viši. Na primer, korpa sezonskog povrća sa farme može koštati 20-30% manje od supermarketa, uz veće količine. Mnogi proizvođači mogu da ponude popuste za redovne kupce ili pretplate.
  • Zdravstvene i nutritivne koristi: Direktna hrana je često organska ili minimalno tretirana pesticidima. Proizvođači vam mogu reći tačno šta su koristili, što smanjuje rizik od hemikalija. Deca i stariji posebno profitiraju od prirodnih sastojaka bogatih vlaknima i mineralima. Počnite sa malim: kupite jednu korpu svake nedelje i osetite razliku.
    Direktna kupovina nije samo kupovina – to je investicija u zdravlje, zajednicu i budućnost. Sa rastućim cenama i klimatskim promenama, ovo je pametan, održiv korak.

NE BACAJ STAKLO, SKUPLJAJ ZA DUŠANA

Ako imate prazne tegle, flaše…nemojte ih bacati, donesite ih u dvorište prodavnice YAS TOYS, svakog dana od 19h do 20h. Sav prikupljen novac od reciklaže biće uplaćen na račun dečaka Dušana, za lečenje.

Inspirisani sjajnom inicijativom koju je pokrenuo Zbor Temerin, zbor Bežanijska kosa se odvažio da sličnu akciju pokrene i u našem naselju.

Organizovali smo humanitarnu akciju prikupljanja staklene ambalaže, gde svaka flaša ili tegla postaje direktna donacija za lečenje malog Dušana, koji boluje od Dišenove mišićne distrofije.

Ovo je prilika da spojimo lepo i korisno: da očistimo naše domove i okolinu od staklenog otpada, a da pritom pokažemo ono po čemu je naš kraj poznat: veliko srce i solidarnost.

Kako akcija funkcioniše?

Kontaktirali smo reciklažni centar koji je sa oduševljenjem prihvatio da podrži našu inicijativu. Postavili smo namenski kontejner u dvorište prodavnice igračaka YAS TOYS Partizanske avijacije 24, a reciklažni centar će po pozivu odnositi prikupljeno staklo, meriti ga i novac uplaćivati direktno za Dušanovo lečenje.

Iako cena otkupa varira (od 8 do 12 dinara po kilogramu), ljudi iz reciklažnog centra obećali su da će, zbog humanitarnog karaktera akcije, uvek obračunavati najvišu moguću cenu. Kapacitet kontejnera je 1800 kg – hajde da se potrudimo da ga napunimo do vrha!

Ovaj kontejner je pod stalnim video nadzorom, tako da je zaštićen od krađe.

Gde i kada doneti ambalažu?

Lokacija: Dvorište prodavnice igračaka YAS TOYS, Partizanske avijacije 24.

Trajanje akcije: od 04.02. do 18.02.2026. godine.

Vreme prikupljanja: Svakoga dana od 19h do 20h.

Šta sakupljamo?

✅ Tegle ✅ Flaše ✅ Čaše

VAŽNO: U kontejner se NE SME ubacivati prozorsko staklo, kao ni otpad druge vrste. Molimo vas da ambalaža bude prazna, kako bi proces reciklaže bio uspešan i kako bismo dobili maksimalnu vrednost za našeg Dušana.


O Dušanu i petorici dečaka

Dušan je jedan od petorice hrabrih dečaka za koje se bori Fondacija „Jedro“. Ovu fondaciju osnovale su porodice petorice dečaka obolelih od Dišenove mišićne distrofije – teškog genetskog oboljenja koje pogađa isključivo dečake, dovodeći do progresivnog propadanja mišića.

Cilj je jedan – prikupiti sredstva za terapiju koja može zaustaviti bolest i pružiti im šansu za srećnije detinjstvo. Svaki kilogram stakla koji donesete je korak bliže tom cilju.

Ako niste u mogućnosti da donesete staklo, Dušanu i njegovim drugarima možete pomoći odmah, slanjem SMS poruke:

📱 Pošalji broj 5 na 3091

Više informacija o borbi ovih dečaka možete pronaći na sajtu: 👉 https://jedrofondacija.com/

Komšije, pokažimo humanost na delu! Reciklirajmo za život.

VRATITE NAM 75

vratite nam 75

Autobuska linija broj 75 je nedavno preusmerena sa ulice Pariske komune i Bulevara Mihajla Pupina na novu trasu duž ulice Bulevar Zorana Đinđića

POTPIŠITE PETICIJU ZA VRAĆANJE LINIJE 75 NA STARU TRASU

Prethodna trasa autobuske linije 75 je stanovnike Bežanijske kose vodila do:

  • Osnovnih škola: OŠ Ivan Gundulić, OŠ Marko Orešković, OŠ Nadežda Petrović, specijalna OŠ Novi Beograd, 
  • Dečijih vrtića ,,Petlić” i “Naša radost”
  • Srednjih škola: IX gimnazija ,,Mihailo Petrović Alas”, X gimnazija ,,Mihailo Pupin”, Srednja grafičko-medijska škola, Srednja turistička škola, Srednja muzička škola ,,Stanislav Binički”
  • Visokih škola: Univerzitet Braća Karić, pravni fakultet UNION, Megatrend fakultet za poslovne studije i Fakultet za menadžment u sportu
  • Instituta za majku i dete,
  • hale sportova “Ranko Žeravica”
  • Opštine Novi Beograd, kao jedna od najvećih administrativnih i presedačkih tačaka u gradu,

kao i većih tržnih centara, pijace kod Starog Merkatora itd…

Mnogi srednjoškolci, studenti, ali i neki učenici pomenutih osnovnih škola izmenom trase linije 75 izgubili su direktan prevoz do obrazovne ustanove koju pohađaju.

Veza sa opštinom Novi Beograd gde je centar ostalih autobuskih linija sada je prelomljena na dva prevoza.

Naselje Bežanijska kosa predstavlja jedno od većih i demografski aktivnih stambenih područja Novog Beograda, sa procenjenim brojem stanovnika od preko 25.000.

Autobuska linija 75 ostvaruje oko 18.000–22.000 putovanja radnim danom, u špicu dostiže visok nivo opterećenja, karakterističan za linije koje povezuju stambene zone sa centralnim, obrazovnim, zdravstvenim i administrativnim sadržajima grada.

Takođe, predstavlja tradicionalnu gradsku liniju, koja u obliku pre poslednje izmene trase funkcioniše kontinuirano od 2004. godine. Tokom više od dve decenije, trasa linije 75 bila je stabilna i prepoznatljiva korisnicima, uz jasno formirane navike putovanja i ustaljene tokove putnika, naročito u zoni ulice Pariske komune i Bulevara Mihajla Pupina.

U saobraćajno‑planskoj praksi, trase tradicionalnih linija koje ostvaruju popunjenost iznad proseka i imaju stabilnu potražnju ne menjaju se bez izuzetno jakih i opravdanih razloga, jer takve izmene direktno narušavaju funkcionalnost sistema javnog prevoza i negativno utiču na veliki broj korisnika.

Smatramo da bi vraćanje linije 75 na staru trasu značajno unapredilo dostupnost, funkcionalnost i pouzdanost sistema javnog prevoza u ovom delu grada i očekujemo da se za potrebe poboljšanja javnog gradskog prevoza u Bulevaru Zorana Đinđića umesto izmeštanja linije 75 nađe bolje rešenje. 

HUMANITARNI FESTIVAL PASA

Zbor Bežanijska Kosa je u subotu, 11.10. organizovao „Humanitarni festival pasa“ kako bi prikupili pomoć ugroženim životinjama Beograda.
 
U srcu beogradskog naselja Bežanijska Kosa proteklog vikenda održana je humanitarna izložba pasa sa ciljem prikupljanja pomoći za ugrožene životinje.
 
Komšije su donosile hranu, čebad, a jedan vrtić je donirao dečije dušeke koje više ne koriste.
 
Izložba je okupila ljubitelje pasa svih rasa i starosnog doba, kao i brojne porodice sa decom koje su uživale u zajedničkom druženju i edukaciji o odgovornom vlasništvu kućnih ljubimaca.

U takmičarskom delu psi su ocenjeni po kategorijama

  • najšarmantniji pas
  • najveseliji pas
  • najzabavniji pas
a prijavilo se 38 pasa različitih rasa i veličina.
 
Nagrade za pobednike obezbedio je GUPI PET SHOP, a za sve ostale paket je bio sastavljen od proizvoda GUPI PET SHOP, LETO MILAGRO I UNCONDITIONAL.
 
Na festivalu je i udomljen jedan mali pas koji je dobio ime Meda.
Udomljeni pas Meda
Meda sa svojim novim vlasnikom
 
Najveći deo donirane hrane za pse, kao i ćebad dobila su dva gostujuća udruženja za brigu o uličnim psima.
 
Dušeci, mali deo hrane, neki peškiri, nešto malo činija za hranu dostavljeno je zaštitaru Savi u Bečmen. On sam brine o 40ak pasa. 
 
Od festivala prikupljeno je 22.960 din, od tog novca će biti plaćena sterilizacija uličnih pasa u našem kraju.
 
Poseban segment posvećen je predstavnicima azila i organizacijama za zaštitu životinja, koji su prisutnima govorili o mogućnostima usvajanja i volontiranja. Bili su prisutni i veterinari spremni da vlasnicima daju savete.
 
Organizatori su istakli važnost ovakvih događaja u jačanju zajedničkog duha i solidarnosti među stanovnicima Bežanijske Kose, kao i u stvaranju podrške za one koji ne mogu da se brinu o sebi – životinje bez doma.
 
Zbor Bežanijska Kosa najavio je da će humanitarna izložba postati tradicionalni događaj u njihovom kalendaru, apelujući na građane da se aktivno uključe u buduće inicijative koje će doprineti većoj svesti i efikasnijoj brizi za životinje u zajednici.
 
Na ovom festivalu videlo se da komšije uživaju u ovakvim događajima. Svi su sa ponosom predstavili svoje preslatke četvoronožne drugare. Najmlađi učesnici su bili i najslađi, ali simpatije su pobudili i stariji sugrađani sa svojom ljubimcima i nežnim odnosom prema njima.
 
Na festivalu bio je i fotograf Igor Čabarkapa koji je zabeležio dirljive trenutke. Igor se bavi fotografijom već duže vreme, a uz zbor Bežanijska kosa je od samog početka. Fotografije sa događaja možete pogledati na linku, a Igorov rad pratite na njegovom Instagram profilu
 
Bežanijska Kosa je pokazala da zna kako se gradi toplije i odgovornije društvo, koje poštuje prava kako ljudi, tako i životinja.

Jovo Bakić: „kriminalci ne mogu biti opozicija“

Jovo Bakić na 5. zboru

„Svaka vlast je kvarljiva i mora biti pod stalnom kontrolom građana“, poručio je profesor Jovo Bakić na 5. zboru Bežanijske kose, naglašavajući da borba za demokratiju ne prestaje smenom režima, već tek tada počinje.

Uprkos nevremenu i kiši koja je padala tokom prvog dela zbora, skup je okupio veliki broj građana, što je još jednom pokazalo snagu i istrajnost ove zajednice.

Aktivnosti između dva zbora

Na početku je usvojen zapisnik sa prethodnog zbora, a zatim su građani podsetili na akcije sprovedene u proteklom periodu – od učešća na protestima širom Srbije i blokade u bulevaru Omladinskih brigada, preko prikupljanja donacija i humanitarnih inicijativa, do razmene udžbenika i akcije za prenamenu parcele predviđene za komercijalni objekat u prostor za dom zdravlja. Posebno je istaknuto da je za nekoliko dana prikupljeno 800 potpisa, koji su predati Sekretarijatu za urbanizam. Pokrenute su i nove radne grupe: za očuvanje Bežanijske šume, za rešavanje problema vodosnabdevanja, kao i pravna podrška građanima koji su dobili prekršajne prijave zbog učešća na protestima.

Peti Zbor Bežanijske kose

Bakić: „Borba tek počinje posle promene vlasti“

Centralni deo zbora bio je razgovor sa profesorom Jovom Bakićem, sociologom i profesorom Filozofskog fakulteta u Beogradu.

On je naglasio da zborovi predstavljaju oblik neposredne demokratije i da njihova misija ne sme stati sa smenom režima:

„Zborovi su uspešni i biće uspešni ako ostanu i posle promene režima. Njihova uloga je da vrše stalnu kontrolu nad lokalnim vlastima. Na lokalu se najlakše vide zloupotrebe, a na građanima je da odmah reaguju. Ako se zborovi ugase, biće to ista greška kao 5. oktobra – da poverujemo da je posao završen, a tek tada borba počinje.“

Bakić je upozorio i da je organizovani kriminal ključni problem u Srbiji:

„Naš ključni problem je organizovani kriminal. Ako se te veze ne preseku, ništa drugo neće imati smisla. Kriminalci ne mogu biti opozicija – njihovo mesto je na sudu.“

Peti Zbor Bežanijske kose

Kontrola vlasti i uloga građana

Profesor je govorio i o neophodnosti stalne građanske budnosti:

„Svaka vlast je kvarljiva. Ljudi na funkcijama su skloni korupciji i zato moraju da budu pod stalnim nadzorom. Građani su ti koji moraju da reaguju odmah, na prvo kršenje zakona ili ustava. To je jedini način da se zaustavi zloupotreba moći.“

On je istakao i da zborovi, kao neposredni oblik demokratije, moraju da ostanu nezavisni od političkih stranaka i da se čuvaju pokušaja preuzimanja od strane organizovanih grupa:

„Opasnost uvek postoji – i od stranaka i od službi koje pokušavaju da ubace svoje ljude. Zato je važno da se međusobno poznajete i prepoznate svaki pokušaj otimanja zborova.“

Peti Zbor Bežanijske kose

Pitanja o lustraciji i povraćaju opljačkanog novca

Okupljeni građani su Bakiću postavljali brojna pitanja – od mogućnosti sprovođenja lustracije, preko odnosa sa bivšim članovima SNS-a, do povraćaja opljačkanog novca i zaustavljanja štetnih ugovora.

Bakić je bio jasan da nema kompromisa sa kriminalnim strukturama:

„Ne može hulja da bude moj politički protivnik. On nije opozicija, on je kriminalac. Njihovo mesto je u zatvoru, a zadatak građana je da insistiraju na pravdi i optužnicama.“

Dodao je da su primeri iz Italije pokazali koliko je borba protiv organizovanog kriminala teška, ali i da je jedina ispravna: „Bez presecanja veza sa kriminalom nema ni demokratije.“

Zaključak i simboličan poklon

Na kraju zbora organizatori su zahvalili profesoru Bakiću na gostovanju i uručili mu šolju sa logotipom Bežanijske kose. Podsetili su da prihod od prodaje majica, šolja i cegera ide za studentske inicijative i buduće akcije zajednice.

Uprkos kiši i nevremenu, veliki odziv komšija pokazao je da zborovi postaju sve snažniji oblik građanskog delovanja i da Bežanijska kosa ostaje jedno od najaktivnijih naselja u borbi za javni interes.

Foto: Igor Čabarkapa

Pridružite nam se na Viberu i Whatsappu

Jovo Bakić i poklon šolja

Od fakulteta do zborova: Kako se za devet meseci transformisala borba srpske javnosti za pravdu?

Studentkinja iz Češke odlučila je da dođe u Srbiju kada je saznala za proteste, jer u njenoj zemlji gotovo niko nije znao šta se ovde dešava. Želela je da piše o borbi studenata i građana, uverena da je važno da se njihovi zahtevi čuju i u Evropi. Iako je u početku osećala strah, već na prvom protestu dočekala ju je atmosfera koja joj je ulila sigurnost i osećaj dobrodošlice.

Tekst koji je napisala nakon posete u Beogradu prenosimo u celosti, a izvorni tekst može se videti na linku

Devet meseci nakon rušenja nadstrešnice na železničkoj stanici u Novom Sadu — događaja koji je usmrtio 16 osoba i pokrenuo blokade univerziteta i proteste — Srbi su se ponovo okupili na ulicama. Borba za pravdu postala je svakodnevica, ali ljudi ne popuštaju u svojim zahtevima.

Srbija već devet meseci trpi borbu za demokratiju, slobodu i vladavinu prava. Vlada ostaje nema, dok su studenti u julu morali da prekinu apsolutne blokade fakulteta i delimično obnove nastavu kako bi završili akademsku godinu i sačuvali integritet univerziteta. Međutim, borba nije gotova — uprkos vrućini i umoru, ljudi i dalje ostaju na ulicama. Studentskim protestima pridružila su se brojna građanska udruženja širom Srbije, pokazujući da uz solidarnost i međusobnu podršku mogu da odole režimu Aleksandra Vučića. „Nastava na univerzitetima treba da se odvija, nije pravedno ni održivo da studenti i profesori sami nose tako veliki teret. Promene za koje se borimo tiču se celog društva i neophodno je da se svi zajedno uključimo.“, opisuje članica zbora „Bežanijska kosa“ sa Novog Beograda.

Nakon masovnog protivvladinog protesta 28. juna, usledio je još značajan korak — studenti su, kao odgovor na brutalne policijske intervencije, pozvali na građansku neposlušnost  širom zemlje.

Odnos između studenata i javnosti evoluirao je tokom blokada, a zborovi su se prirodno profilisali kao naslednici protesta. Jedan od protestnih događaja u nizu „Vruće leto se nastavlja“ — zakazan za 31. jul na Novom Beogradu, sa ciljem da okupi različite građanske grupe i pokaže snagu i upornost pokreta. Poziv građanima sa druge strane reke „Pređi na našu stranu“ da pređu reku Savu kako bi se pridružili blokadi na nekoliko raskrsnica u Ulici Omladinskih brigada bio je snažan simbol solidarnosti. Jedan od organizatora ističe značaj ovog desetog zajedničkog protesta kao potvrdu kontinuiteta, rasta i jačanja pokreta. Lokalni građanski napori jačaju vidljivost protesta i motivišu nove zajednice da se uključe.

Od prvog okupljanja do zajedničkih blokada

Blokade univerziteta počele su u novembru prošle godine, kada su studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) napadnuti od strane pristalica Vučićevog režima. Brzo su im se priključili i drugi fakulteti širom Srbije — u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Kragujevcu. Građani su podržavali proteste donirajući hranu i higijenske potrepštine fakultetima u blokadi. Podrška je rasla, a postalo je jasno da pored studentskog pokreta potrebno i uključivanje šire javnosti.

Ključnu ulogu odigrala je inicijativa studenata Filozofskog, Matematičkog, Pedagoškog fakulteta i Fakulteta udruženih nauka, koji su 9. marta građanima uputili otvoreno pismo u kojem su pozvali na organizaciju na lokalnom nivou i promociju principa direktne demokratije i građanskog aktivizma. “Problemi s kojima se suočavamo više nisu samo studentski i mi nismo pozvani da o njima sami odlučujemo.“

Ljudi širom Srbije počeli su da se okupljaju u svojim lokalnim zajednicama — formirajući tzv. „zbor“ — građanske grupe koje organizovano podržavaju studente i suprotstavljaju se lokalnim vlastima koje su često pod kontrolom SNS-a. U okviru zborova, odluke se donose kolektivno, stvarajući demokratsku alternativu korumpiranim opštinama. Jedna članica zbora „Bežanijska kosa“ pojašnjava: “U našoj grupi je inicijalno učestvovalo oko trideset ljudi — većina se nikada ranije nije srela, iako su živeli u istom kraju. Svako je pružio ono što je mogao, i tako smo počeli. Kako su se pojavili novi zadaci, bolje smo se upoznavali, zbližili i postali stvarna podrška jedni drugima.”

Iako neki fakulteti nisu podržali formiranje zborova, kasnije je postalo jasno da oni predstavljaju ključni deo pokreta. Na početku su organizovali humanitarne akcije za studente, ali su kasnije počeli da organizuju lokalne proteste, pa čak i one pred vladinim institucijama, te da sarađuju sa studentima na većim akcijama. Tako je odnos između zborova i studenata prerastao u zajedničku borbu.

Nakon protesta 28. juna, studenti su pozvali na građansku neposlušnost. U tome su zborovi odigrali ključnu ulogu: u vrlo kratkom roku organizovali su desetine blokada širom Srbije, koje su paralisale saobraćaj, posebno u Beogradu.

Danas, zborovi širom zemlje predstavljaju prirodno produženje studentskog pokreta. Kada je nastava delimično obnovljena, oni su preuzeli organizaciju svakodnevnih protesta i mobilizaciju građana. U drugim gradovima takođe održavaju kontinuitet protesta — bilo na lokalnom nivou ili kao odgovor na vladine poteze i policijsku agresiju prema studentima.



Zajednički zahtevi i istrajnost pokreta

Osnovni zahtevi studenata i gradjana su isti — poštovanje zakona i slobodno delovanje institucija. To je minimum na kojem postoji široki konsenzus. Razlika je u tome što se zborovi, kao lokalne zajednice, bave i konkretnim problemima svoje okoline: rešavaju svakodnevne probleme, iniciraju akcije i rade na poboljšanju svakodnevnog života u svom kraju. Takođe se očekuje da ostanu aktivni i nakon ispunjenja studentskih zahteva, služeći kao nezavisna građanska kontrola bilo koje buduće vlasti.

Ono što je započelo kao studentske blokade sa desetinama učesnika preraslo je u nacionalni pokret. Protest 15. marta ocenjen je kao najveći u istoriji Srbije — sa više od 350.000 učesnika, dok studenti navode da ih je bilo i do milion. Široka javnost je značajno uključena, organizacije se umrežavaju i na lokalnom nivou. U blokadi ulica i celih kvartova, Srbija se pokazala kao izuzetno sposobna.

Šta će se dalje dešavati, nije sigurno, ali jedno je jasno — Srpkinje i Srbi su odlučni i ne popuštaju. Blokade i protesti postali su deo svakodnevice i neće prestati najmanje do raspisivanja vanrednih izbora.

Škole u Srbiji – spisak incidenata izazvanih nebrigom o školskim objektima

škola u titelu

U poslednje vreme je sve više informacija o srušenim plafonima, prozorima, fasadama u okviru škola u Srbiji, a ove vesti nas posebno pogađaju jer u školama su deca, najranjiviji članovi društva. Na vesti o još jednom urušenom plafonu reagujemo sada već burno jer to više nije samo incident u jednom objektu, već višedecenijskom nebrigom o školama, postaje pravilo. Imamo potrebu da zaštitimo decu jer oni ne mogu sami i u potpunosti zavise od odluka odraslih.

Jutros je u Viber zajednici Ujedinjeni roditelji Srbije objavljen spisak trenutnog stanja u školama i to je bilo povod za ovaj tekst.J. Spisak je jeziv i poražavajuć, a sastavljali su ga roditelji širom Srbije. Mnoge od ovih vesti niste nikad ni čuli niti biste za njih znali da nije ovog spiska.

Stanje u školama Bežanijske kose

Naše naselje Bežanijska kosa je urbano naselje na Novom Beogradu i poslednjih decenija se razvija kao porodično orijentisana zajednica. Prema popisu iz 2011. godine, naselje je imalo oko 29.792 stanovnika, a broj se od tada povećava usled intenzivne stambene izgradnje i doseljavanja mladih porodica. Na Bežanijskoj kosi se nalaze dve osnovne škole: OŠ „Borislav Pekić“ i OŠ „Dragan Lukić“

Osnovna škola „Borislav Pekić“ osnovana je 2002. godine i nalazi se u ulici Danila Lekića Španca 27. Školu pohađa oko 1.250 učenika raspoređenih u 44 odeljenja. Nastava se odvija u dve smene, škola raspolaže sa 16 klasičnih učionica, 19 kabineta, fiskulturnom salom i sportskim terenima.

Osnovna škola „Dragan Lukić“ otvorena je otvorena nešto kasnije, 2011. Godine, u ulici Nede Spasojević 6. Izgrađena je za rekordnih 100 dana, a školu trenutno pohađa oko 1.200 učenika raspoređenih u 40 odeljenja. Nastava se odvija u 32 učionice, a škola poseduje biblioteku, svečanu salu, fiskulturnu salu, kuhinju, trpezariju i sportske terene.

Ove dve škole se ne suočavaju sa problemima koje ima većina škola po Srbiji obzirom da su sazidane u novije vreme. Međutim, nebriga i ne ulaganje u škole je dovelo do toga da čak i ove dve škole imaju probleme. Od roditelja smo saznali da u OŠ Dragan Lukić deca pohađaju časove informatike bez adekvatne računarske opreme, a nastava fizičkog vaspitanja se često održava u učionicama zbog nedostatka prostora ili opreme. U OŠ Borislav Pekić je zbog velikog interesovanja učenika za radionice o klimatskim promenama, škola bila prinuđena da ograniči broj učesnika. Nastavnici su morali da izvlače imena učenika iz šešira kako bi odlučili ko će prisustvovati, što ukazuje na potrebu za većim kapacitetima za ovakve aktivnosti.

Međutim, ovi problemi u odnosu na one koji muče većinu škola u Srbiji su lakše rešivi. Udruženje Ujedinjeni roditelji Srbije je pokrenulo pitanje trenutnog stanja u školama i odgovori su poražavajući i podelićemo ih sa vama u celosti.

Ujedinjeni roditelji Srbije

Ujedinjeni roditelji Srbije je zajednica okupljena putem Viber platforme s ciljem međusobne podrške, razmene informacija i zajedničkog delovanja u interesu dece i roditelja u Srbiji. Zajednica broji oko 7.000 članova i predstavlja jedno od najaktivnijih online mesta gde roditelji mogu da se povežu, informišu i zajednički reaguju na važne društvene teme.

Zajednicu vodi Tamara Bradić, superadmin grupe i predsednica udruženja Ujedinjeni roditelji Srbije. Poznata je po aktivizmu i istrajnom zalaganju za prava dece i porodica, kao i po inicijativama koje u fokus stavljaju kvalitet obrazovanja, zdravlje, bezbednost i podršku roditeljima u svakodnevnim izazovima.

Spisak incidenata izazvanih nebrigom o školskim objektima u Srbiji

U ovoj Viber zajednici je postavljeno pitanje o trenutnoj situaciji u školama i evo informacija koje su slali roditelji širom Srbije:

Informacije iz Viber zajednice URS-a (Udruženi roditelji Srbije)

  1. Pao je plafon u OŠ “Karađorđe” u Saranovu, opštini Rača, za vreme raspusta.
  2. Pao je malter u Bečejskog Gimnaziji, jednoj devojčici na leđa a drugoj na ruku!
  3. Tehnička škola u Šapcu ništa nije palo, ali prokišnjava, deca rade fizičko u učionici.
  4. U našoj školi Prva vojvođanska brigade, Novi Sad, za sada ništa nije palo koliko znam, ali imamo ceo nadograđeni deo za koji ne postoji upotrebna dozvola. Taj deo koji je nadograđen se ne koristi zbog toga, za sada. Nadamo se samo da se do raspusta neće ništa desiti.
  5. U školi ETŠ Mihajlo Pupin u Novom Sadu nemamo hidrante, aparati nisu uredno kontolisani, deca i nastavnici nisu obučeni za upravljanje njima. Na spratu škole i dole u podrumu ima rešetaka na prozorima a protivpožarne stepenice ne postoje. To je samo delić stanja u skoli.
  6. OŠ “Branko Ćopić” u Beogradu prokišnjava već godinama. Škola u više navrata dobijala novac za krov od grada/opštine nikada se ništa konkretno nije rešilo. Deca preskaču kante i krpe koje skupljaju vodu po holu kad je kiša.
  7. OŠ “Vuk Karadžić” iz Vršca zatvoren kabinet tehničkog, plafon možda nije pao, ali se obrušava.
  8. OŠ „Stefan Nemanja “ Niš – pala je plafonjera za vreme časa i povredila moje dete. U školi je promenjena celokupna rasveta, prozori a radovi na izolaciji još uvek traju.
  9. OŠ 23.oktobar Sremski Karlovci – otpao plafon u muškom WC-u i nekoliko nedelja kasnije deo fasade, tako da je škola zatvorena, jer nije bezbedna. Rekonstrukcija nije još počela  
  10. U osnovnoj školi u Vranju (još uvek se prikriva koja je škola) pala je rašrafljena klupa na devojčicu od 8 godina pre nekoliko dana. Amputiran joj je deo prsta
  11. OŠ Žarko Zrenjanin u Zrenjaninu, rekonstruisan plafon, prethodno srušen „na vreme“ pre nego što je sam pao
  12.  Ja sam upravo saznala da su u Prvoj beogradskoj gimnaziji pala dva prozora. Direktor nalepio natpis da ne diraju i pomerene klupe. Učionica nije zatvorena zbog bezbednosti.
  13. U Nišu, Prva niška gimnazija “Stevan Sremac” (u istoj zgradi u suprotnoj smeni je i gimnazija “Bora Stanković”) – urušio se plafon iznad glavnog stepeništa i pukotine se šire, krov (drvena konstrukcija) prokišnjava godinama i delovi fasade otpadaju (ograđena je zgrada trakom godinama). Škola je zatvorena do daljnjeg zbog ugrožene bezbednosi, 1600 đaka trenutno na onlajn nastavi. Nismo dobili zamenski objekat, a na silne molbe i zahteve Ministarstvo prosvete ne reaguje. U ovoj školi je pao prozor u sred časa u prvom polugodištu, srećom deca su ga uhvatila na vreme, prošle godine je pao plafon u toaletu, problem traje duže jer niko osim Ministarstva nije nadležan, a oni ne reaguju, pritom je zgrada spomenik kulture.
  14. OŠ „Dule Karakljajić“ Lazarevac, rekonstruisani krov prokišnjava.
  15. Sportska sala za fizičko u Temerinu prokišnjava.
  16. OŠ „Dositej Obradović“ u Novom Sadu  nadograđen je drugi sprat koji još uvek nema upotrebnu dozvolu iako su roditelji pozivali inspekciju i vršili pritisak u prethodnim periodu da se sve reguliše.
  17. U Gimnaziji „Svetozar Marković“ u Suboticu  zgrada prokišnjava u otpadaju delovi plafona. U Politehničkoj školi u Subotici je otpao video nadzor sa konstrukcijom u hodniku.
  18. U novoizgrađenoj fiskulturnoj sali u školi u Loznici obrušio se plafon.
  19. OŠ „Marko Orešković“ NBG, pao je prozor, polomio je klupu. Posle je još nekoliko prozora umalo popadalo. Nastavnici pomeraju klupe od prozora, uprava ih vraća nazad. Veštak još nije došao u školu. Histerija na roditelje na Saveti roditelja zato što su prijavili incident jer tako ruše „ugled“ škole.
  20. U OŠ „Vasa Stajić“ u NS je pao prozor.
  21. U Gimnaziji u Leskovcu u septembru mesecu se urušio deo plafona i pao na dve učenice Ekonomske škole Đuka Dinić, koja radi u istoj zgradi, u suprotnoj smeni.
  22. U Veterniku u OŠ „Mihajlo Pupin“ je pao deo maltera u muškoj svlačionici u martu.
  23. U Beogradu OŠ „Jajinci“ izdvojen objekat u selu Rakovica cela strana objekta je kritična zbog dotrajalih temelja. Od početka 2025. škola radu pod vanrednim uslovima, sa jednom aktivnom učionicom, druga je zapečaćena sa žutim trakom, kao i gornji ulaz za nastavnike koji je blizu tih temelja. Spoljni ulaz u podrum (gdecse nalazi ostava) je strogo zabranjen ulaz. Đaci su podeljeni u 4 smene, pošto se koristi samo za jedna učionica. Roditelji su godinama unazad pisali matičnoj školi u Jajincima, opštini Voždovac, niko ništa. Dve mame su se same organizovale i angažovale IMS institut radi elaborata o stanju konstrukcije objekta. Urađen je početkom 2024. godine, gde jasno piše koji segmenti moraju HITNO da se rekonstruišu i saniraju. Imamo informacije o izradi projekta za rekonstrukciju škole, samo da bude i izvođenja .
  24. U OŠ u Kaću je pao prozor u fiskulturnoj sali pre godinu dana. Od tada je sala zaključana.
  25. Od čitave pompe – medijske i roditeljske – izveštaj naše predstavnice u Savetu roditelja  je da sredstava za renoviranje OŠ „Sveti Sava“ u Beogradu ipak nema, te da škola ostaje nerenovirana. Inače, 10 godina se govori o tom „imperativu“.
  26. Vrtić „Nada Purić“ u Krunskoj je u stanju raspada.
  27. OŠ „Djura Daničić“, naselje Braća Jerković, Beograd…Voda je niz kablove sišla na niže spratove i to se kofama praznilo. Sala za fizičko je takođe stradala dok je školsko dvorište pretvoreno u jezero. U 2025. došli smo do toga da zbog nevremena evakuišemo školu u sred Beograda. 23.05.2025.
  28. OŠ „Ujedinjene Nacije“ danas hodnik pun vode, curilo sa plafona, deca se u sred učionice sklanjala da ne kisnu. Deca nisu poslata kući. (23.05.2025.)
  29. OŠ „Filip Filipović“ danas je bilo poplavljeno više kabineta, između ostalog i kabinet za nemački jezika, pa su deca uz nastavnici 15 minuta tražila slobodni kabinet kako bi odradili planirani pismeni zadatak, pored toga voda je kroz klima uređaj usla u jedan od kabineta, malo dvorište je bilo pod vodom.
  30. OŠ Jožef Atila Novi Sad: nema protivpožarnu zaštitu i sala za fiskulturu nema upotrebnu dozvolu.
  31. Osnovna škola “Svetislav Golubović Mitraljeta” Batajnica. Škola u potpunosti renovirana pre skoro dve godine, svečano školu otvorio predsednik Vucic sa gradonačelnikom i ministarkom prosvete. Godinu dana škola radila bez upotrebne dozvole ( i dalje nema dozvolu za gasne instalacije ). Još u toku izvođenja radova ukazano na propuste od strane prethodnih izvođača, ulegnut krov, CIP rekao da je sve ok, završena tako škola. Posle događaja u NS traženo od strane roditelja da se sve opet proveri, CIP sad tvrdi da prvi put čuje za ulegnut krov, izlazi na teren i pregledom golim okom kaže da je sve u redu. Skola je u garanciji do septembra. Prokišnjava (kroz elektroinstalacije)…. Dat predlog da roditelj iz struke pogleda krov i dokumentaciju, vise od mesec dana nema odgovora od direktora.
  32. Oš „J.J.Zmaj“ u Sremskoj Kamenici: deo škole 20 godina nema upotrebnu dozvolu (za šta kažu – pa sve je u redu) i nema pritisak u hidrantima propisan po zakonu (odnosno nema vode u slučaju požara) Građevinska uporno traži papire, ali ne izlazi na teren. Ista škola, zgrada u Ledincima konstantno izlivanje septičke jame, zaključavanje toaleta za upotrebu zbog iste, i izlivanje prema ulazu u fiskulturnu salu. Inspekcija kaže – ne valja, mora se zatvoriti! Izveštaj stigne – sve u redu! Ovo je samo mali deo.
  33. OŠ Zaga Malivuk, moj mali je danas bio u toaletu muškom i kaže prokišnjava drugi sprat (a tek je prošle godine rekonstruisan krov jer ga je oluja odnela).
  34. OŠ „Jožef Atila“ u Novom Sadu nema upotrebnu dozvolu ni školska zgrada, ni novo rekonstruisana sala nakon ćelijske oluje.  Hidrant je neispravan, nema dovoljan broj PP aparata, nije bilo obuke za rukovanje aparatima i pravilima evakuacije. Svi ulazi u školsku zgradu su zaključani, osim glavnog ulaza. Plan evakuacije je iz 2019. godine samo postavljen u hodnicima nakon prijava roditelja i zaposlenih. Ni jedna učionica, kancelarija, zbornica nema plan evakuacije, požarni put je nedavno obeležen (pod pritiskom roditelja) i to sa malim, slabo vidljivim nalepnicama, nema signalizacije koja radi 24h, neispravna je sirena za dojavu požara, prozori padaju, ne mogu da se otvore… Stanje je katastrofalno.
  35. Ni jedan izveštaj nakon inspekcijskog nadzora nije dostavljen nastavnicima i roditeljima i pored više obraćanja, molbi…
  36. SŠ ekonomsko ugostiteljska Svetozar Miletić u Novom Sadu ima gomilu tehničkih problema. Napukli zidovi, okrnjeni plafoni, lose instalacije, nedostaju okna prozora, zagrađen protivpožarni ulaz i td.
  37. Treća Beogradska Gimnazija, Bgd na delu zgrade koji se vidi iz ulice Svetozara Markovića dobar deo fasade je otpao do cigle. Zgrada je vidno neodržavana i sigurno ima i drugih problema.
  38. O.Š. “Branko Ćopić”, Bgd, Rakovica u petak kada je bila velika kiša, učiteljica je zvala roditelje da što pre dođu po decu jer je učionica poplavljena.
  39. Vrtić „Duško Radović“ Bgd, Rakovica, krov renoviran pre 2,5 godine kompletno, ponovo prokišnjava i oštećen unutrašnji deo zida, ograda uz ulicu se raspada i visina nije po standardu, terase nisu u upotrebi jer su ruinirane.
  40. OŠ “Nikola Tesla” Bgd, Rakovica, u petak kada je bilo nevreme škola je prokišnjavala. Pozvali su roditelje da dođu po decu.
  41. OŠ „14.oktobar“ Bgd, Labudovo brdo, Rakovica. Prokišnjava, u holu su kante. Deca preskaču kante dok se nastava normalno odvija. Čini se da problem nije nov. Takođe je u petak kada je bilo nevreme, bila poplava u prizemlju škole.
  42. OŠ „Ujedinjene nacije“ i vrtić „Dečiji gaj“ Bgd, Cerak, Čukarica su prokišnjavali 23.05. i nije prvi put. U školi je bila poplava, a decu nisu poslali kući.
  43. U Gimnaziji u Kruševcu je od 23.1.2025. zatvoreno školsko dvorište zbog ugrožavanja bezbednosti dece. Inače, fasada se ruši godinama, ali sada je inspekcija odlučila da reaguje.
  44. Možda nema veze sa temom, ali u školskom dvorištu OŠ „Jovan Popović“ u Kruševcu se planira izgradnja javne garaže na prostoru terena za fudbal, košarku i odbojku.
  45. Treća Beogradska Gimnazija, Bgd na delu zgrade koji se vidi iz ulice Svetozara Markovića dobar deo fasade je otpao do cigle. Zgrada je vidno neodržavana i sigurno ima i drugih problema.
  46. O.Š. “Branko Ćopić”, Bgd, Rakovica u petak kada je bila velika kiša, učiteljica je zvala roditelje da što pre dođu po decu jer je učionica poplavljena.
  47. Vrtić „Duško Radović“ Bgd, Rakovica, krov renoviran pre 2,5 godine kompletno, ponovo prokišnjava i oštećen unutrašnji deo zida, ograda uz ulicu se raspada i visina nije po standardu, terase nisu u upotrebi jer su ruinirane.
  48. OŠ “Nikola Tesla” Bgd, Rakovica, u petak kada je bilo nevreme škola je prokišnjavala. Pozvali su roditelje da dođu po decu.
  49. OŠ „14.oktobar“ Bgd, Labudovo brdo, Rakovica. Prokišnjava, u holu su kante. Daca preskaču kante dok se nastava normalno odvija. Čini se da problem nije nov. Takođe je u petak kada je bilo nevreme, bila poplava u prizemlju škole.
  50. OŠ „Ujedinjene nacije“ i vrtić „Dečiji gaj“ Bgd, Cerak, Čukarica su prokišnjavali 23.05. i nije prvi put. U školi je bila poplava, a decu nisu poslali kući.
  51. U Gimnaziji u Kruševcu je od 23.1.2025. zatvoreno školsko dvorište zbog ugrožavanja bezbednosti dece. Inače, fasada se ruši godinama, ali sada je inspekcija odlučila da reaguje.
  52. Osnovna škola ‘Veljko Dugosevic’, Zvezdara Beograd. Velika škola ima pukotine i spolja i iznutra. Roditelji su jesenas pokrenuli inicijativu da se skola pregleda i ustanovi da li je bezbedna za odvijanje nastave. Bila je komisija sa Gradjevinskog fakulteta koja je konstatovala ostecenja ali nije dala nikakvo mišljenje. Deca su na mesec dana prebacena u OS ‘Marija Bursac’ i u malu skolu. Nakon zimskog raspusta, deca su vracena u ostecenu skolu sa prosirenim i novostvorenim pukotinama bez da je ista preduzeto na sanaciji.
  53. OŠ „Sveti Sava“ u Velikim Crljenima: Prokišnjava skoro cela škola, krov je problem,  prokišnjava, voda ide u slapovima pored instalacija i  novoizgrađena balon sala nema upotrebnu dozvolu, da se zbog toga ne koristi, a da su je uredno otvarali dva puta.
  54. Pitanje ispravnosti PP zastite i hidranta u O.Š.“Đura Daničić“ u Novom Sadu je još uvek diskutabilno, ne dobijamo precizne informacije od škole.Osoba koja je zadužena u školi za to nije položila test. Prozori u nekim učionicama su skroz zakucani jer im je tako bilo lakše da ih poprave verovatno. I u novosadskim novinama se pisalo o našoj školi,ali niko da reši probleme.
  55. OŠ „Branko Radičević“  Novi Sad: Deca ne mogu iz škole u salu za fizičko preko dvorišta ispod veze pokrivene nadstrešnicom (fotografija na kraju) jer je nelegalizovana godinama a kažu nije do škole nego zakona i sad je podneto za legalizaciju.Zbog toga je građevinski inspektor naložio da se taj izlaz zatvori a to je drugi evakuacioni izlaz i deca idu u salu tako što moraju iz škole da izađu na glavni ulaz na ulicu ,pa kroz kapiju d auđu u dvorište pa u salu i obrnuto kad idu sa fizičkog.Škola se brani time da je odredila nastavnike da dežuraju na kapiji a oni ne stižu svaki put. Napukla je fasadna greda i škola je po nalogu inspektora propisno ograđena i oduzet je deo dvorišta. Za PP zaštitu nam nije rečeno a podnet je zahtev i dobijena su sredstva za rešavanje gromobrana. Toaleti su u katastrofalnom stanju ako dodjes inpekcija,zatvorite ih za upotrebu, a ceo sprat prokišnjava (vidi se na fotografijama) a na nekim mestima pored struje. Takodje, upitne su elektro instalacije jer se dešavaju padovi često… Gljive rastu po zidovima.